Burcující The Future Is Now! byl nejen ústředním sloganem futuristického 52. ročníku, ale také shrnutím celého programu. Do třech soutěžních sekcí se přihlásilo rekordních 3 000 populárně-vědeckých filmů, festival navíc nově zavedl česko-slovenskou soutěž.
Cena RCPTM za nejlepší mezinárodní populárně-vědecký film
Jezero Vostok (Jakaterina Jeremenko | Rusko)
Cena innogy za nejlepší česko-slovenský populárně-vědecký film
Jednou nohou v absolutnu: Hon na Parkinsona (Jiří Ovečka | Česká republika)
Cena za nejlepší krátký populárně-vědecký film
Pod bodem mrazu (Itai Hagage, Jonathan Gomez | Kostarika)
Cena studentské poroty
Brouci – malí superhrdinové přírody (Björn Platz | Německo)
Cena diváků
Predátoři 3D (Alastair Fothergill | Spojené království)
Cena za přínos popularizaci vědy – instituce
CERN – Evropská organizace pro jaderný výzkum
Čeká lidstvo zářná budoucnost jako ve Star Treku? A nebo spíš hlad, záplavy, extrémní počasí, sucho a nedýchatelný vzduch? Dojde ve 21. století k příchodu umělé inteligence a k singularitě nebo ke konci civilizace jak ji známe? To, co se mohlo dříve zdát jako bláznivé zvěstování apokalypsy, se dnes dá pokládat za poměrně realistický odhad vývoje klimatu.
Zvuky jsou nedílnou součástí světa, přestože jim mnohdy nevěnujeme vědomou pozornost, a jsou důležitým a často opomíjeným prvkem životního prostředí. Většina z nás žije ve vlastním akustickém světě, tvoříme si svůj zvukový playlist. Zvukové vlny se pohybují všude kolem nás a téměř úplné ticho zažijeme pouze v anechoické komoře. Co všechno zvuk dokáže a jak souvisí např. s naší pamětí?
Karel Čapek se projevil jako vlivný futurolog, když poprvé v historii použil ve své hře R. U. R. slovo robot. O sto let později tyto oživlé stroje skutečně začínají nahrazovat velkou část lidské práce a do nich vložená umělá inteligence se začíná přibližovat možnosti nabytí vlastního vědomí. AFO se v sekci R. U. R. – Robotika a Umělý Rozum zaměří na palčivé otázky progresivního vědeckého oboru robotického inženýrství a vývoje umělé inteligence.
Rodina a zejména pak tradiční rodina jsou pojmy, které se čas od času ve společnosti používají jako nekritická idealizovaná mantra, která nám má připomenout ony skutečné a pravé hodnoty. Co to ale vlastně rodina je? Jak vypadá tradiční rodina? A jaké formy rodiny existují dnes, v jednadvacátém století?
Neplodnost provází lidstvo od samého počátku. Neschopnost zplodit potomka se stala příčinou mnoha osobních tragédií, válek i pádů říší. Do dnešních dní zůstává společenským tabu, stejně jako důvodem rozpadu nejednoho svazku či manželství a problémem, jehož řešení zůstává výzvou budoucnosti. Avšak jak letošní AFO říká – budoucnost už nastala.
AFO se již několik let věnuje zviditelňování práce vědkyň a upozorňuje na mnohdy stále nerovné podmínky, se kterými se musí v pracovním a soukromém prostředí setkávat. V letošním roce se primárně zaměřujeme na vědkyně, které byly ať úmyslně, či nezáměrně vymazány z historie.
Virtuální a rozšířená realita – to jsou pojmy související s nejnovějšími inovacemi ve světě technologií. V současnosti je vnímáme především jako prostředek zábavy – hraní her či sledování filmů pomocí speciálních brýlí je již rozšířeným trendem. Zůstane však svět virtuálna pouze světem zábavy?
Dlouhá léta se psychologický výzkum soustředil výhradně na duševní poruchy a nemoci. V posledních dekádách se však postupně a s rostoucími úspěchy pouští i do “neproblémových” oblastí životní spokojenosti, radosti a optimismu. Výsledky, s nimiž pozitivní psychologie přichází, jsou fascinující – radostný pohled na svět údajně prodlužuje život až o sedm let, lidský mozek je rozený optimista a s věkem roste i pocit štěstí.
Sledujte náš web a sociální sítě s programovými tipy, abyste nepromeškali nic z klimaxu, kterým není nic menšího než AFO 60!
Umělecké centrum
Univerzity Palackého
Academia Film Olomouc
Univerzitní 225/3
779 00 Olomouc
afo@afo.cz
Copyright © AFO 2000-2024 | web rostanetek.cz | admin