AFO se rozjíždí po celé republice

29. 9. 2021

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc už tradičně připravuje program i mimo festivalový týden. Díky podpoře Olomouckého kraje se letos mohou na výběr toho nejlepšího ze světové soutěže proběhlého ročníku těšit diváci v Přerově, Prostějově, Zábřehu, Jeseníku, Šumperku, ale i za hranicemi kraje.

Festival už v letních měsících obeslal kina s nabídkou promítnout vybrané snímky z posledního ročníku. „Chceme v těchto nelehkých časech podpořit kinaře a chceme vědu a skvělé filmy dostat k co nejširší veřejnosti. Připravili jsme výběr nejzajímavějších filmů ze soutěže 56. ročníku AFO, který proběhl online letos na jaře. V Olomouci pak přidáme i speciální projekce filmových blockbusterů spojených se světem vědy.“ Přibližuje aktivity ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jakub Ráliš. „Díky dotaci Olomouckého kraje bylo možné zakoupit práva na promítání filmů a diváci v jednotlivých městech tak mohou projekce navštívit za zvýhodněné vstupné,“ dodává Ráliš. Projekce ve vybraných městech budou doplněny i o doprovodný program – odborné úvody, obří nafukovací model zeměkoule nebo hudební vystoupení po projekci filmů.

Na jaké filmy se mohou diváci v rámci podzimních AFOKIN těšit, přibližuje koordinátorka projektu Eliška Charvátová: „V nabídce filmů samozřejmě figuruje vítězný film posledního ročníku festivalu s názvem Poslední artefakt o redefinici hodnoty kilogramu i film, který získal čestné uznání poroty – In Silico. Ten sleduje světového neurologa, který se nechal v roce 2009 slyšet, že do deseti let zvládne replikovat funkce a vědomí lidského mozku v digitální prostředí superpočítače. Dechberoucí přírodovědné dokumenty zastupuje v nabídce snímek o největší kolonii tuleňů kuželozubých na světě s názvem Tuleni z ostrava Sable. Cestovat po světě bude možné s finským lingvistou Gustafem Ramstedtem v dokumentu Východní vzpomínky. V rámci AFOKIN samozřejmě nesmí chybět výprava do vesmíru – tentokrát až na největší trpasličí planetu Pluto, kolem které v roce 2015 proletěla sonda New Horizons a pořídila dechberoucí snímky plné překvapivých zjištění. Francouzský dokument Spánek – načechraná revoluce zkoumá příčiny spánkových poruch a otevírá dveře slastnějšímu spánku, ale i zdravějšímu a spokojenějšímu životu. Poslední snímek Vesmírný tok pak představuje divákům poměrně novou oblast na poli astrofyziky – studium shluku kup galaxií, tzv. nadkup.“

Velkou událostí podzimních AFO aktivit pak bude Prague Science Film Fest, který pořádá Česká zemědělská univerzita právě ve spolupráci s olomouckým festivalem a Univerzitou Palackého. Festival, který je primárně zaměřen především na přírodovědné dokumenty vyvrcholí předáním společné Grand Prize spojené s finanční odměnou ve výši 10 000 amerických dolarů. Vítěz bude vybrán ze světové soutěže 56. ročníku AFO a z hlavní soutěže Prague Science Film Festu. Pražský festival proběhne v termínu 18.–22. října 2021 v kampusu České zemědělské univerzity, v kině Přítomnost a v Edison FilmHubu. Program festivalu najdou diváci už v těchto dnech na stránkách www.psff.cz. Součástí programu budou i přednášky zahraničních hostů, koncerty nebo úvody k filmům od odborníků z ČZU.